Нещодавно прочитав про аналіз результатів анкетування учнів 9-11 класів середніх шкіл одного з Українських міст з приводу їх знань з проблем ВІЛ/СНІДу.
Хочу привести деякі результати цього опитування серед 360 учнів, яким дуже охотно вірю.
По –перше, абревіатури "ВІЛ" і "СНІД" правильно змогли розшифрувати лише 36% опитаних учнів.
Відповіді на питання "Звідки Ви вперше дізналися про ВІЛ/СНІД?" розподілилися наступним чином:
70% опитаних -"телебачення";
18% опитаних - "від друзів";
6% опитаних -"вперше чую";
5% опитаних -"від батьків";
1% опитаних -"від лікаря".
Саме з приводу останнього пункту варто задуматися.
Серед запропонованих варіантів відповідей на запитання "Якими шляхами передається та якими не передається ВІЛ", переважаюча більшість тих, хто приймав участь у анкетуванні, вибрала лише такий варіант як "ВІЛ передається через кров" (без будь-яких уточнень). При цьому рейтинг помилкових відповідей наступний:
ВІЛ передається через воду у басейні (52%);
ВІЛ передається під час дружнього поцілунку (51%);
ВІЛ передається через повітря (48%);
ВІЛ передається через посуд (45%);
ВІЛ передається через укуси комах (42%).
Не відомі учням були такі шляхи потраплення ВІЛ-інфекції в організм людини як:
Через пуповину від матері до плоду (62%);
Через материнське молоко (59%);
Через забруднені кров'ю медичні інструменти (32%);
Через ушкоджені слизові оболонки (52%).
Безпомилково вибрати усі правильні відповіді змогли лише 9% опитаних. Інших 91% молодих людей вибрали як мінімум 1 неправильний варіант відповіді. Наступний блок питань виявив, що учні мало ознайомлені з нормативно-правовою базою з ВІЛ/СНІДу. Більшість проанкетованих (81%) не знають, що згідно з Законом України від 1998 року обстеження проводиться виключно добровільно. На питання "Чи завжди Ви використовуєте презерватив при сексуальному контакті?" ствердно відповіли лише 48% опитаних. При цьому лише 14% використовують презервативи постійно. Серед перерахованих причин використання презервативів були названі такі:
профілактика ІПСШ (інфекції що передаються статевим шляхом);
профілактика небажаної вагітності.
34% учнів визнали, що мають декількох статевих партнерів. 14% зазначили, що мають досвід вживання наркотичних речовин (з них 15% пробували ін'єкційні наркотики). Відповіді на питання " як запобігти зараженню ВІЛ?" розподілилися так:
використання презервативів - 50%;
контакт лише з одним партнером - 59%;
утримання від статевих контактів - 20%.
Незнання шляхів передачі ВІЛ-інфекції учнями також демонструє й той факт, що 11% учнів обрали варіант відповіді -"не розмовляти і не наближатися до ВІЛ-інфікованих осіб". 3 питань контрацепції опитані учні також показали низький рівень знань:
60% вважає, що аборт це спосіб контрацепції;
79% - "при перерваному статевому акті жінка не завагітніє";
48% -"календарний метод " гарантує 100% запобігання вагітності";
98% опитаних учнів переконані, що менструація є періодом природного захисту від вагітності.
Що можна сказати: хлопці і дівчата, ви недостатньо обізнані з проблемою ВІЛ/СНІДу. Переважна більшість з вас немає чітких уявлень як про шляхи розповсюдження ВІЛ-інфекції, так і про способи профілактики захворювання. Така ситуація особливо насторожує, враховуючи темпи розповсюдження ВІЛінфекції в Україні, а також те, що вік сексуального дебюту постійно знижується.
І хоча інформації про ВІЛ достатньо, я хочу розпочати інформувати вас про інфекцію на своїй сторінці та в блогах нашої організації. Тож дізнавайся більше про ВІЛ! Збережи своє майбутнє! Попереджений – значить захищений!
Коментарі
Дописати коментар